6. decembra 2012 je v Skopju potekala mednarodna konferenca z naslovom »Socialni dialog in prilagajanje spremembam«, ki jo je organizirala Makedonska organizacija delodajalcev (ORM) v sodelovanju z Združenjem delodajalcev Slovenije (ZDS).

Konferenca je bila zaključna aktivnost enoletnega projekta »Krepitev socialnega dialoga v trgovini, živilsko-predelovalni industriji in kmetijstvu v Sloveniji, Makedoniji in Črni gori (SSD-SMM)«, ki ga je vodilo ZDS. V okviru projekta so bile izvedene številne aktivnosti (delavnice, okrogle mize, študijski obisk, publikacija), s pomočjo katerih so socialni partnerji iz Makedonije in Črne gore izmenjali izkušnje s socialnimi partnerji iz Slovenije.

Socialni partnerji iz vseh treh partnerskih držav so predstavili stanje na področju socialnega dialoga v svojih državah in rezultate projekta ter izmenjali mnenja in priporočila. Mag. Tatjana Pajnkihar, svetovalka generalnega sekretarja ZDS in vodja projekta SSD-SMM, je predstavila zgodovino socialnega dialoga v Sloveniji, vlogo in vključevanje socialnih partnerjev, delovanje Ekonomsko socialnega sveta, kolektivna pogajanja in plačni sistem. Udeležence iz Makedonije, kjer je socialni dialog skromneje razvit, je zanimalo predvsem, kako in v kolikšni meri slovenska vlada vključuje predstavnike socialnih partnerjev v proces spreminjanja zakonodaje.

Minister za delo in socialno politiko Republike Makedonije, Spiro Ristovski, je v svojem govoru poudaril pomen krepitve socialnega dialoga za izboljšanje gospodarske situacije v Makedoniji, pri čemer bo potrebno upoštevati tudi priporočila Evropske komisije. Predsednik Združenja za kmetijstvo in živilsko-predelovalno industrijo pri ORM, Vlatko Gjorgievski, je med drugim predstavil pobudo za sprejem novega zakona o zadrugah v kmetijskem sektorju. Po njegovem mnenju naj bi realizacija njegove pobude v prihodnjih dveh letih zagotovila 80.000 zaposlitev.

Predsednik ORM, Angel Dimitrov, je v svojem govoru poudaril, da je s pomočjo projekta Združenje za trgovino ORM postalo reprezentativno in pridobilo pravico do podpisovanja kolektivnih pogodb za to dejavnost. Omenil je tudi predlog Zakona o zadrugah v kmetijskem sektorju, ki bo obravnavan na Ekonomsko socialnem svetu. Minister Spiro Ristovski se je strinjal in dodal da bo vsaka pobuda, ki bo zagotavljala dobre rezultate, obravnavana na Ekonomsko socialnem svetu in vladi.

V zaključnem delu konference sta svoje stališče glede socialnega dialoga v Makedoniji predstavila tudi Živko Danevski, predsednik Agrosindikata, in Mirjana Hadži-Skerleva, predsednica sindikata trgovine. Socialni partnerji so se strinjali, da je bil dosežen določen napredek na področju socialnega dialoga, kar je razvidno tudi iz poročila Evropske komisije o napredku Republike Makedonije.

Tudi predstavnika črnogorskega delodajalskega združenja UPCG, Mirza Mulešković in Branislav Begović sta med drugim poudarila, da je projekt pomenil korak naprej k izboljšanju socialnega dialoga v Črni gori.

 

ZDS LOGOTIPI EU 150px

Projekt SSD-SMM sofinancira Evropska komisija.

Informativni obračun plač

Za vas smo pripravili priročne obrazce za obračun plače, obveznosti po podjemni pogodbi ali pogodbi o avtorskem delu, obračun prispevkov za socialno varnost za zasebnike in lastnike zasebnih podjetij, ki nimajo plače/družbenike, ter obračun dohodka po pogodbi o opravljanju začasnega ali občasnega dela, sklenjeni z upokojencem.

Preverite obračun

Bodite na tekočem

Želite prejemati e-obvestila o izobraževanjih, ki jih organizira ZDS, in drugih pomembnih novostih?

Prijavite se na e-novice