Namen letošnjega evropskega tedna varnosti in zdravja pri delu je ozaveščanje o kampanji Zdravo delovno okolje 2020–2022: Naredimo breme lažje za zdrava delovna mesta. Osredotočena je na ozaveščanje in preprečevanje kostno-mišičnih obolenj, povezanih z delom, saj le-ta predstavljajo enega izmed najpogostejših vzrokov za invalidnost in odsotnost z dela.

Po podatkih Eurostata 60 % vseh delavcev v EU, ki imajo z delom povezane zdravstvene težave, navajajo kot svojo najresnejšo težavo kostno-mišična obolenja. Prvi podatki 3. evropske raziskave podjetij o novih in nastajajočih tveganjih (EU-OSHA, 2019) razkrivajo, da predstavljajo kostno-mišična obolenja in psihosocialna tveganja najpogostejše težave na evropskih delovnih mestih. Ponavljajoči se gibi rok (65 %), dolgotrajno sedenje (61 %) in ukvarjanje s težavnimi strankami, pacienti, učenci in drugimi strankami (59 %) so najpogostejša tveganja, o katerih so poročala podjetja in organizacije iz EU-27.

Slednje pomeni velik strošek za vse - za posameznika, podjetje, zdravstveno in pokojninsko blagajno ter družbo kot celoto. Preprečevanje z delom povezanih kostno-mišičnih obolenj in s tem izboljšanje zdravja ter dobrega počutja delavcev sodi med prednostne naloge vseh strategij EU na področju varnosti in zdravja pri delu. 

 

Informativni obračun plač

Za vas smo pripravili priročne obrazce za obračun plače, obveznosti po podjemni pogodbi ali pogodbi o avtorskem delu, obračun prispevkov za socialno varnost za zasebnike in lastnike zasebnih podjetij, ki nimajo plače/družbenike, ter obračun dohodka po pogodbi o opravljanju začasnega ali občasnega dela, sklenjeni z upokojencem.

Preverite obračun

Bodite na tekočem

Želite prejemati e-obvestila o izobraževanjih, ki jih organizira ZDS, in drugih pomembnih novostih?

Prijavite se na e-novice