Dne 28.2.2014 je potekala tretja delovna skupina o vsebini sporazuma o vključujočem trgu dela in o akcijskem sporazumu o vseživljenskem razvoju kompetenc in kvalifikacij.

Trg dela naj bi bil takšen, da omogoča in spodbuja vse ljudi v delovno aktivni dobi, da sodelujejo v odplačnem delu in jim zagotavlja okvir za njihov razvoj. Ukrepi, ki naj se v zvezi s tem sprejmejo, se tako ciljno nanašajo na tiste kategorije oseb, ki so statistično manj uspešne pri vključevanju na trg dela. Ukrepi naj se nanašajo na: dostop na trg dela, ohranitev zaposlitve, vrnitev v zaposlitev po njenem predhodnem prenehanju ter kontinuiran osebnostni razvoj v segmentu, ki je vezan na delo. Ukrepi delodajalca so pri tem vsekakor pomembni, pomembna pa je tudi vloga države oziroma oblastvenih organov in institucij.

Ukrepi delodajalca naj tako naslavljajo načrtovano in premišljeno dolgoročno politiko zaposlovanja, ki naj sledi razvojni politiki družbe in vključuje tudi t.i. »izhodno zaposlitveno strategijo«. Pomembno je tudi načrtovanje bodočih potreb po delu in posledično po znanju in kompetencah, čemur naj sledi vlaganje v bodoče kadre (štipendije, usposabljanje s praktičnim delom, pripravništvo, ipd.), usposabljanje in izpopolnjevanje že zaposlenih (v skladu s kariernim planom posameznega delavca ali skupine delavcev) in podobno. Dajanje prednosti posameznim skupinam oseb na trgu dela ni vedno pravi pristop, saj je tudi pozitivna diskriminacija lahko diskriminatorna do ostalih kategorij oseb, zato velja tovrstne ukrepe dajanja prednosti dobro premisliti.

Ukrepi delodajalca so tako lahko:

  • Sprejem politike »upravljanja s starostjo”;
  • Jasno načrtovanje kariernih poti;
  • Načrtovanje potreb po delu (izobraževanje, politika zapolnjevanja prostih mest, vlaganje v zaposlene, ipd.);
  • Sistemi štipendiranja, pripravništev, poklicnega usposabljanja, ipd.;
  • Prilagajanje delovnega procesa posebnim kategorijam delavcev;
  • Prilagajanje sistema delovnega časa;
  • Oblikovanje politik vseživljenjskega učenja (preko načrtovanja potreb, ipd.) in podobno.

 

LOGOTIP ESS SLO 1

Projekt delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega Sklada v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, 1. razvojne prioritete: Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti, 1.4 prednostne usmeritve: Pospeševanje razvoja novih zaposlitvenih možnosti

Informativni obračun plač

Za vas smo pripravili priročne obrazce za obračun plače, obveznosti po podjemni pogodbi ali pogodbi o avtorskem delu, obračun prispevkov za socialno varnost za zasebnike in lastnike zasebnih podjetij, ki nimajo plače/družbenike, ter obračun dohodka po pogodbi o opravljanju začasnega ali občasnega dela, sklenjeni z upokojencem.

Preverite obračun

Bodite na tekočem

Želite prejemati e-obvestila o izobraževanjih, ki jih organizira ZDS, in drugih pomembnih novostih?

Prijavite se na e-novice