Izvedli smo spletno anketo o prestrukturiranju, s katero so bili zbrani podatki o že izvedenem prestrukturiranju, kakor tudi o načrtovanem prestrukturiranju v bližnji prihodnosti. Namen raziskave je bil ugotoviti, koliko vnaprej je bilo oziroma je prestrukturiranje načrtovano in kakšni so ustrezni ukrepi.

Konkurenčnost evropskega gospodarstva in ohranjanje aktivnosti ter delovnih mest v Evropi bo vse bolj odvisna od zmožnosti evropskih podjetij večanja lastne konkurence s pomočjo inovacij ter hitre in nemotene prilagoditve spremembam. Pozitivna izvozna uspešnost nekaterih držav članic je dokaz, da uspeh na svetovnih trgih ne temelji samo na cenovni konkurenčnosti, ampak tudi na drugih dejavnikih v širšem smislu, kot je specializacija sektorja, inovacije ter ravni znanja in spretnosti, kateri krepijo realno konkurenčnost. V zvezi s tem strukturne pomanjkljivosti iz obdobja pred krizo, katere niso bile primerno obravnavane, postajajo izrazito očitne. Ni potrebno niti posebej poudarjati, da je sistem, ki se je gradil okoli načela stabilnosti delovnih mest, čezdalje manj zmožen ponuditi posameznemu delavcu dejansko možnost zagotovljene profesionalne prihodnosti, kadar so njihova delovna mesta ogrožena, ker jih ne spodbuja dovolj k prilagajanju spremembam.

Obravnava prestrukturiranja na pozitiven način vključuje oboje, predvidevanje in upravljanje. Da bi čimbolj omejili negativen vpliv prestrukturiranja, je predhodne ukrepe nujno potrebno izvesti veliko vnaprej. Spretnosti, znanja in kvalifikacije spadajo med ključne stebre upravljanja sprememb, prav tako pa so gonilne sile za dolgoročne uspehe podjetij.

Mreža proaktivnega upravljanja sprememb in prestrukturiranja – Projekt “Network ProMCR«, sofinanciran s strani Evropske komisije, je nadnacionalni projekt partnerjev iz treh držav: Češke republike, Madžarske in Slovenije. Iz vsake sodelujoče države je bilo vključenih več partnerjev, ki zastopajo interese vseh interesnih skupin: delodajalske organizacije, sindikati in predstavniki ministrstev za delo ter služb za zaposlovanje.

V raziskavi so bili zbrani podatki o že izvedenem prestrukturiranju, kot tudi o načrtovanem v bližnji prihodnosti. Namen te raziskave je bil ugotoviti, koliko vnaprej je bilo oziroma je prestrukturiranje načrtovano in kakšni so ustrezni ukrepi. Naša teza je bila, da prestrukturiranje, načrtovano daleč vnaprej, zahteva manj invazivne ukrepe v povezavi z zaposlenimi, podjetjem pa zagotavlja ustrezno usposobljeno in kvalificirano delovno silo.

Na podlagi podatkov analiziranih in združenih iz izpolnjenih vprašalnikov je bilo oblikovano orodje za delodajalce, s katerim lahko predvidijo in obvladujejo spremembe ter zavzamejo stališča za nosilce odločanja.

 

ZDS LOGOTIPI EU 150px

Projekt Network ProMCR sofinancira Evropska komisija.

Informativni obračun plač

Za vas smo pripravili priročne obrazce za obračun plače, obveznosti po podjemni pogodbi ali pogodbi o avtorskem delu, obračun prispevkov za socialno varnost za zasebnike in lastnike zasebnih podjetij, ki nimajo plače/družbenike, ter obračun dohodka po pogodbi o opravljanju začasnega ali občasnega dela, sklenjeni z upokojencem.

Preverite obračun

Bodite na tekočem

Želite prejemati e-obvestila o izobraževanjih, ki jih organizira ZDS, in drugih pomembnih novostih?

Prijavite se na e-novice