Z namenom spodbujanja razvoja bipartitnega socialnega dialoga v sektorjih tekstila, usnja in obutve, je 8. aprila 2014 v Podgorici potekala delavnica za predstavnike industrije in sindikatov.

Dogodek je bil organiziran s strani Unije delodajalcev Črne gore (UPCG) in ZDS, v okviru projekta EU "Strong TLC - Močno partnerstvo za boljši socialni dialog na področju tekstilne, oblačilne in usnjarsko predelovalne industrije v Sloveniji, na Hrvaškem, v Makedoniji, Črni gori in Srbiji".

Delavnico sta otvorila Suzana Radulović, generalna sekretarka UPCG in Vidak Djuranovič, predsednik Zveze sindikatov tekstila, obutvene in usnjarske industrije pri SSCG .

Generalna sekretarka UPCG je poudarila, da je Črna gora država, ki spoštuje zakonodajo in vsa vprašanja širšega ekonomskega in družbenega pomena rešuje s polnim upoštevanjem socialnega dialoga. Delavnico je označila kot izjemno koristno, saj bo skozi primere dobre prakse pogajanj v Sloveniji kot članici EU in predstavitvi evropskih okvirnih sporazumov, pripomogla h krepitvi dialoga tudi v Črni gori, s poudarkom na sektorju tekstilne in usnjarske industrije.

Suzana Radulović je na delavnici poudarila pomen pridobivanja pomoči EU pri oblikovanju ustreznega zakonodajnega okvira v Črni gori v smislu izboljšanja socialnega dialoga in s tem boljše pogoje poslovanja podjetij in zaposlenih. Izpostavila je, da od nedavno podpisane splošne kolektivne pogodbe in zlasti sprememb Zakona o delovnih razmerjih, ki se jih pričakuje v kratkem, gospodarstvo pričakuje, da bodo grajene v duhu evropske zakonodaje in načel tržnega gospodarstva .

Anže Hiršl iz Združenja delodajalcev Slovenije (ZDS) je poudaril, da mora Črna gora, ker gre po poti EU, spoštovati tudi odločitve, sprejete med evropskimi socialnimi partnerji. To pomeni, da bipartitni socialni dialog ni več omejen na nekatere standardne teme, kot so plače in dopusti, ampak odpira tudi nove teme, kot so tiste, povezane z dostojnim delom, delovnim časom, ipd. S tem je jasno, da bo nacionalni socialni dialog v Črni gori dobil novo dimenzijo, zato morajo biti socialni partnerji pripravljeni, da bi v prihodnjem obdobju lahko s pogajanji zagotovili kakovostne rešitve za specifične situacije - bodisi na ravni gospodarskih sektorjev ali na ravni podjetja.

Mag. Tatjana Pajnkihar iz Združenja delodajalcev Slovenije je z udeleženci delavnice opravila dvourno pogajalsko šolo. Ob svoji predstavitvi je poudarila, da je delodajalcem navadno težko najti razloge, zakaj je pomembno skleniti kolektivno pogodbo, medtem ko je to za sindikate precej bolj očitno in lažje. Vendar pa so kolektivne pogodbe tudi za delodajalce izjemno pomembne, saj prinašajo socialni mir, dobro znane in stabilne stroške dela in delovne pogoje ter odpravljajo razloge za organizacijo stavke v času uporabe kolektivnih pogodb. Izpostavila je še dve zlati pravili pogajanj: prvič, delodajalci in sindikati so partnerji in ne sovražniki, in drugič, nič ni dogovorjeno, dokler ni vse dogovorjeno.

Pogajalski šoli je sledila predstavitev predstavnikov UPCG in SSCG o stanju socialnega dialoga v Črni gori, s posebnim poudarkom na nedavno podpisani splošni kolektivni pogodbi kot primeru dobrega partnerskega sodelovanja. Razprava, ki je sledila je bila osredotočena na vprašanja, povezana z implementiranjem evropske zakonodaje v nacionalno ter njenim vplivom na bipartitni dialog.

 

ZDS LOGOTIPI EU 150px

S finančno podporo Evropske unije. Za vsebino in mnenja, izražena v člankih in prispevkih so v celoti odgovorni avtorji. Evropska komisija ni odgovorna za morebitno uporabo informacij, ki jih vsebujejo članki in prispevki.

Informativni obračun plač

Za vas smo pripravili priročne obrazce za obračun plače, obveznosti po podjemni pogodbi ali pogodbi o avtorskem delu, obračun prispevkov za socialno varnost za zasebnike in lastnike zasebnih podjetij, ki nimajo plače/družbenike, ter obračun dohodka po pogodbi o opravljanju začasnega ali občasnega dela, sklenjeni z upokojencem.

Preverite obračun

Bodite na tekočem

Želite prejemati e-obvestila o izobraževanjih, ki jih organizira ZDS, in drugih pomembnih novostih?

Prijavite se na e-novice