SEC-CEE - izboljšanje razumevanja vloge sektorskega kolektivnega pogajanja v času kriz v EU

V Združenju delodajalcev Slovenije smo s 1.11.2023 pričeli z izvajanjem partnerskih aktivnosti na EU so-financiranem raziskovalnem projektu »Izboljšanje razumevanja vloge sektorskega kolektivnega pogajanja v času kriz v CEE, z akronimom SEC-CEE«, ki ga vodi in koordinira Konfederacija madžarskih delodajalcev in industrialcev (MGYOSZ - BusinessHungary).

Glavni namen projekta je izmeriti vpliv ključnih gospodarskih dejavnikov na nacionalni sektorski socialni dialog in sistem sektorskih kolektivnih pogajanj v državah CEE (centralna in vzhodna Evropa) ter ugotoviti, kako bi lahko sektorska kolektivna pogajanja pomagala podjetjem in zaposlenim pri prilagajanju na nove izzive.

PROBLEMATIKA
Pandemija COVID-19 je različno vplivala na socialni dialog v državah EU. Večina držav je kot odgovor na izzive, ki jih je povzročila kriza, uvedla izredne razmere in ustvarila izjemen zakonodajni okvir za obravnavo nepričakovanih socialnih in gospodarskih razmer, ki jih je povzročila pandemija. Medtem ko je v nekaterih državah nacionalni socialni dialog oživel in so se posvetovanja med socialnimi partnerji okrepila, so bile ponekod izjemne okoliščine izkoriščene za odrivanje socialnih partnerjev in zmanjševanje oz. zamrznitev nacionalnega socialnega dialoga. Tako so bile v nekaterih državah ogrožene ustaljene prakse socialnega dialoga.

Tako je najpomembnejši cilj projekta ugotoviti, ali in kako lahko sektorska kolektivna pogajanja zagotovijo rešitve za prilagajanje v času številnih kriz v državah CEE. Na podlagi tega želimo s projektnimi aktivnostmi olajšati socialni dialog med relevantnimi socialnimi partnerji in okrepiti razvoj sektorskega kolektivnega pogajanja v regiji CEE.

IZVAJANJE PROJEKTA
Osnovna zasnova projekta je ugotoviti, kakšna je vloga sektorskega socialnega dialoga pri so-oblikovanju delovnih pogojev v zelo spremenljivih in negotovih političnih, ekonomskih, okoljskih in družbenih okoliščinah. Posledice pandemije COVID-19 na trgu dela, politične negotovosti v nekaterih projektnih državah, vpliv vojne v Ukrajini, naraščajoča inflacija in kriza življenjskih stroškov (npr. zvišanje cen energije in hrane brez primere), so ključni gospodarski dejavniki in izzivi, ki povzročajo številne krize.

Zato bomo s projektno raziskavo in aktivnostmi socialnih partnerjev ugotovili, ali in kako lahko socialni dialog (predvsem na sektorski ravni) pomaga gospodarskim akterjem pri prilagajanju. S spoznanji iz projektne raziskave bomo prispevali k izvajanju akcijskega načrta evropskih stebrov socialnih pravic, in sicer 8. steber »Socialni dialog in vključevanje delavcev«, ter tudi cilju izpolnjevanja 6. stebra evropskih stebrov socialnih pravic in 8. cilja trajnostnega razvoja.

Tako je glavni cilj projekta SEC-CEE izvesti temeljit pregled sektorskega socialnega dialoga in sistema sektorskih kolektivnih pogajanj v 6 državah srednje in vzhodne Evrope ter ugotoviti, kako bi lahko sektorska kolektivna pogajanja spodbudila podjetja in njihove zaposlene pri prilagajanju na nove izzive. Na podlagi ugotovitev iz raziskave, bomo projektni partnerji pripravili tudi scenarije in priporočila za oblikovalce politik, s katerimi se bomo v bodoče lažje spopadali s krizami na trgu dela. Projekt prav tako spodbuja medsebojno učenje med socialnimi partnerji 6 sodelujočih držav z omogočanjem izmenjave mnenj, različnih nacionalnih razvojev in najboljših praks, ki temeljijo na akademskih dokazih.

DELOVNI SKLOPI PROJEKTA

Projekt SEC-CEE bo projektne cilje naslavljal v treh delovnih sklopih, in sicer:

  1. Delovni sklop 1 je namenjen vodenju in koordinaciji projekta, s čimer bomo zagotovili korektno izvajanje projekta ter ga sproti nadzirali in usmerjali.
  2. Delovni sklop 2 je namenjen raziskovalnemu delu v projektu. Njegov namen je razkriti nasprotovanja in motivacijo za vstop delodajalcev v sektorska kolektivna pogajanja, primerjati različne sisteme sektorskih kolektivnih pogajanj v sodelujočih državah ter poudariti sektorske pristope. To bo doseženo z nacionalnim pristopom, specifičnim za vsak sektor v sodelujočih državah, saj bosta v vsaki državi izbrana dva sektorja na podlagi rezultatov izvedene spletne ankete. Oba sektorja bosta nato dodatno preučena z osebnimi intervjuji. Raziskavo bo vodila univerza ELTE v sodelovanju z nacionalnimi raziskovalci.
  3. Delovni sklop 3 bo namenjen diseminaciji projektnih rezultatov in izvedbi nacionalnih delavnic ter zaključni projektni konferenci. Tako bomo projektni partnerji (delodajalci in sindikati) skupaj pripravili pozitivne scenarije možnega razvoja sektorskega socialnega dialoga za naslednjih 10 let. Cilj je artikulirati, kateri ukrepi in politike so potrebni za doseganje dobro delujočega socialnega dialoga na sektorski ravni v posameznih državah. Prav tako bomo organizirali delavnice, kjer bomo razpravljali o rezultatih izvedene raziskave ter povzeli svoje znanje in izkušnje ter najboljše prakse, pridobljene v projektu.

PROJEKTNO PARTNERSTVO

1. MGYOSZ – Konfederacija Madžarskih delodajalcev in industrialistov, koordinator projekta
2. ZDS – Združenje delodajalcev Slovenije, partner
3. Univerza Eotvos Lorand v Budimpešti, Pravna fakulteta, Oddelek za delovno in socialno pravo, kot vodilni raziskovalni partner
4. Konfederacija delodajalcev Romunije CPC Concordia, partner
5. Zveza delodajalcev Črne gore (MEF), partner
6. Nacionalna zveza delodajalcev Slovaške (NUE-RUZ), partner
7. Združenje delodajalcev Srbije (UPS), partner
8. Madžarska konfederacija sindikatov (MASZSZ), partner
9. Zveza samostojnih sindikatov Srbije (CATUS), partner
10. Svet Gorenjskih Sindikatov Slovenija (SGS), partner
11. Neodvisna krščanska zveza sindikatov Slovaške (NKOS), partner
12. Zveza svobodnih sindikatov Črne gore (UFTUM), partner


 

eu flag

S finančno podporo Evropske unije. Projekt »SEC-CEE« so-financira Evropska unija s pogodbo o so-financiranju št.: GA 101102367. Izražena stališča in mnenja so le avtorjeva in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Evropske komisije. Niti Evropska unija niti organ, ki dodeli pomoč, zanje ne moreta biti odgovorna.

Informativni obračun plač

Za vas smo pripravili priročne obrazce za obračun plače, obveznosti po podjemni pogodbi ali pogodbi o avtorskem delu, obračun prispevkov za socialno varnost za zasebnike in lastnike zasebnih podjetij, ki nimajo plače/družbenike, ter obračun dohodka po pogodbi o opravljanju začasnega ali občasnega dela, sklenjeni z upokojencem.

Preverite obračun

Bodite na tekočem

Želite prejemati e-obvestila o izobraževanjih, ki jih organizira ZDS, in drugih pomembnih novostih?

Prijavite se na e-novice