Obvezni ukrepi za zaščito delavcev pri delu v vročini pri delu na prostem
V Uradnem listu RS, št. 53/2025 z dne 11. 7. 2025 je bil objavljen Pravilnik o dopolnitvah Pravilnika o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih, ki delodajalce zavezuje k spremenjenim oz. dodatnim ukrepom za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev pri delu v vročini.
Združenje delodajalcev Slovenije in ostale delodajalske organizacije smo v okviru pogajalske skupine za pripravo sprememb na področju zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu na začasnih in premičnih gradbiščih in v okviru Ekonomsko-socialnega sveta sprejetim spremembam pravilnika izrecno nasprotovali, saj so delodajalci že na podlagi obstoječe zakonodaje dolžni zagotavljati ustrezne ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu, torej tudi v času vročinskih valov.
Takšna spremenjena ureditev pa pomeni nove specifične obveznosti ter več ne omogoča prilagajanja ukrepov glede na naravo dela in dejanske razmere. Pri tem pa se zastavlja tudi vprašanje interpretacije posameznih pojmov, kot npr. kaj so delovna mesta na prostem in koliko časa je treba delo na delovnih mestih na prostem izvajati, da zapadejo pod nove dodatne obveznosti, glede česar pa se bo treba obrniti na ustrezni razlagalni organ, to je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
V nadaljevanju navajamo bistvene spremembe, na katere morajo biti pozorni delodajalci:
Pravilnik o dopolnitvah Pravilnika o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih določa, da se v veljavnem Pravilniku o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih (Uradni list RS, št. 89/99, 39/05 in 43/11 – ZVZD-1, v nadaljevanju: pravilnik) v 93. členu za četrtim odstavkom dodata nova peti in šesti odstavek, ki glasita:
»(5) Dela na delovnih mestih na prostem pri temperaturi zraka višji od 30°C, ki je izmerjena v okviru državne mreže meteoroloških postaj ali postaj, vpisanih v register meteoroloških postaj, se lahko izvajajo pod pogojem, da imajo delavci najmanj na vsake dve do tri ure zagotovljene najmanj 15-minutne prekinitve dela in brezplačne brezalkoholne napitke. V času prekinitev dela mora delodajalec v največji možni meri delavcem zagotoviti zaščito pred neugodnimi vremenskimi vplivi.
(6) Če delavci opravljajo dela na prostem v jasnem in sončnem vremenu, jim delodajalec zagotavlja ustrezno zaščito pred vplivi sonca.«.
V 94. členu se za tretjim odstavkom doda nov, četrti odstavek, ki se glasi:
»(4) Za stalna delovna mesta na prostem veljajo enake zahteve, kot so določene v petem in šestem odstavku prejšnjega člena.«.
Na podlagi novega drugega odstavka 3. člena pravilnika se peti in šesti odstavek 93. člena ter četrti odstavek 94. člena uporabljajo tudi za začasna ali premična gradbišča.
Uvodoma je treba pojasniti, da obravnavani pravilnik določa, da je delovno mesto po tem pravilniku prostor v zgradbah delodajalca, ki je namenjen za izvajanje dela delavcev, in vsak drug prostor, do katerega ima delavec dostop v času dela, pri čemer k delovnim mestom po pravilniku sodijo tudi:
- osebni prehodi, prometne in evakuacijske poti;
- skladišča, prostori za počitek in aktivni odmor, ter dežurne sobe;
- garderobe, kopalnice, umivalnice in sanitarni prostori;
- prostori za prvo pomoč, in
- drugi prostori v smislu določb tega pravilnika.
Pravilnik nato v 3. členu določa delovna mesta, za katere določbe pravilnika ne veljajo, in sicer so to delovna mesta:
- na transportnih sredstvih, ki se uporabljajo zunaj podjetja,
- na začasnih ali premičnih gradbiščih,
- pri pridobivanju mineralov in nekovin v ekstraktivni industriji,
- na ribiških čolnih in
- na poljih, v gozdovih in na podobnih zemljiščih, ki tvorijo del kmetijskega ali gozdarskega podjetja, in ležijo stran od zgradb delodajalca.
Dopolnjen pravilnik pa v drugem odstavku 3. člena vzpostavlja dodatno izjemo oziroma odstop od izpostavljenih izjem, in sicer se novi peti in šesti odstavek 93. člena ter četrti odstavek 94. člena ne glede na splošno izključitev iz uporabe tega pravilnika uporabljajo tudi za začasna ali premična gradbišča. Navedeno pomeni, da se nove dopolnitve ne bodo uporabljale na transportnih sredstvih, ki se uporabljajo zunaj podjetja, pri pridobivanju mineralov in nekovin v ekstraktivni industriji, na ribiških čolnih in na poljih, v gozdovih in na podobnih zemljiščih, ki tvorijo del kmetijskega ali gozdarskega podjetja, in ležijo stran od zgradb delodajalca, se pa bodo uporabljale na začasnih in premičnih gradbiščih.
Z vidika dopolnjene ureditve pa je treba pojasniti, da je Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih že v prej veljavni ureditvi opredelil posebne zahteve za delovna mesta na prostem in stalna delovna mesta na prostem (glej 93. in 94. člen pravilnika).
Tako mora delovna mesta na prostem delodajalec urediti tako, da:
a) so delavci zavarovani pred neugodnimi vremenskimi vplivi in če je potrebno tudi pred padajočimi predmeti;
b) delavci niso izpostavljeni škodljivemu hrupu, vibracijam, plinom, hlapom ali prahu;
c) delavci v primeru nevarnosti lahko hitro zapustijo svoja delovna mesta in se umaknejo na varno področje;
d) je delavcem, ki se med delom poškodujejo ali naglo obolijo, zagotovljena hitra prvo pomoč in reševanje;
e) delavci pri delu ali med hojo ne morejo zdrsniti ali pasti.
Stalna delovna mesta na prostem pa mora v okviru tehnoloških možnosti urediti tako, da delavcem zagotovi:
a) varovanje pred vremenskimi vplivi in če je potrebno tudi pred padajočimi predmeti;
b) varovanje pred škodljivim hrupom, vibracijami, plini, parami, meglo ali prahom;
c) varovanje pred padci v globino in na ravnem;
d) možnost sedenja v bližini delovnih mest, če to dopušča delovni proces.
Na podlagi dopolnjenega pravilnika bo ob predhodno navedenem delodajalec moral upoštevati tudi vrednosti temperature zraka, ki je izmerjena v okviru državne mreže meteoroloških postaj ali postaj, vpisanih v register meteoroloških postaj. Pri temperaturi, višji od 30°C, se bodo dela na delovnih mestih na prostem lahko izvajala pod pogojem, da bo delodajalec delavcem najmanj na vsake dve do tri ure zagotovil najmanj 15-minutne prekinitve dela in brezplačne brezalkoholne napitke.
V času prekinitev dela mora delodajalec v največji možni meri delavcem zagotoviti tudi zaščito pred neugodnimi vremenskimi vplivi. Pravilnik tudi določa, da če delavci opravljajo dela na prostem v jasnem in sončnem vremenu, jim delodajalec zagotavlja ustrezno zaščito pred vplivi sonca, pri čemer pa način ni podrobneje določen in je prepuščen izbiri delodajalca.
Zgoraj navedene dopolnitve so začele veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS, to je 12.7.2025.